Nie będę rozważać wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia. Każde z nich ma swój wyjątkowy klimat i urok. Jednakże cóż…   Wielkanoc to Wiosna! Czyli jasno, świeżo, pachnąco, ciepło, radośnie i optymistycznie…

Zanim jednak zanurzymy się w wiosennych klimatach, przed nami Wielkanoc. Na naszym świątecznym stole pojawi się żurek, kiełbasa (szczególnie „biała”), rozmaite wędzonki, parzone lub gotowane szynki, do tego ćwikła i ostry chrzan, najlepiej ścierany tuż przed podaniem. Czyli wszystko co smakowite lecz niestety mające sporo kalorii. Jednak Wielkanoc to Wiosna, może więc wiosenne dni i promienie słońca, zachęcą nas do dłuższych spacerów, intensywniejszych ćwiczeń na łonie natury. Perspektywa przyjemnego pozbywania się zbędnych kalorii pozwoli nam, zamiast ich liczenia, zachwycać się smakami i atmosferą świątecznego stołu.

Nie zapominamy też o kolorowych jajkach. W tym roku najmodniejsze będą zapewne błękitne i różowe (Pantone Color Institute – błękitny i różowy ogłosił kolorami 2016 roku). My jednak ugotujemy je tradycyjnie, tak jak moja babcia – w łupinach cebuli – i na przekór Pantone’owi będą one w różnych odcieniach brązu. Wielkanoc to przecież TRADYCJA.

Nie może zabraknąć też tradycyjnej gotowanej babki, oblanej słodkim lukrem, tradycyjnych pięknie zdobionych mazurków, tradycyjnej, pełnej bakalii, paschy, serników, galaretek itp., itd. … .

Proponuję nasz tradycyjny, wielokrotnie sprawdzony, przepis na żurek, szczególnie smakujący gościom mojej restauracji w DWORKU w Grabównie.

Dziś dzielę się nim z Wami.

Na 3 litry wywaru warzywnego dajemy 3 liście laurowe, 4-5 kulki ziela angielskiego oraz małą garść majeranku. Oprócz tego wędzone kości wieprzowe albo wędzoną skórę z boczku. Wszystko razem gotujemy na małym ogniu.

Na oleju podsmażamy ok. 20 dag pokrojonego w kostkę boczku (ilość oleju odpowiednia do tłustości boczku), 2 średnie, pokrojone w kostkę cebule i 4 ząbki posiekanego czosnku. Po podsmażeniu wrzucamy wszystko do wywaru mięsno-warzywnego i gotujemy do miękkości.

0,5 litra zakwasu chlebowego mieszamy z odrobiną zimnej wody i zaciągamy nim żurek. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.

Ułożone na talerzu połówki jajka, ugotowanego na twardo, zalewamy gorącą zupą i dodajemy słodką śmietankę. Do żurku możemy też podać podsmażane ziemniaczki.

Przepis prosty w wykonaniu. Zgodny z polską tradycją wielkanocną, bo jest tłusto (w miarę), jest jajko, jest wędzonka… no i ten smak! I zapach! ….

żurek 3 50

Smacznych i radosnych tradycyjnych Świąt!

Share this article

About admin

Zobacz także: