sh

Zabytkowy Dworek Koper

Dwór Polski został zbudowany około 1778 roku przez rodzinę Grabowskich.

Jak wiele obiektów na pograniczu, Dworek w Grabównie miał wielu właścicieli polskich i niemieckich. Po zakończeniu II Wojny Światowej Dworek stał opuszczony i niszczał, co zmieniło się w 1982 roku. Wtedy został on kupiony oraz odrestaurowany przez Państwa Jolantę i Leszka Koper. Wysiłek włożony w odrestaurowanie Dworku został uhonorowany przyznaniem II Nagrody Ministra Kultury i Sztuki dla Najlepszego Użytkowania Obiektów Zabytkowych.

sh

Restauracja i galeria sztuki

Swoje obecne funkcje dworek spełnia od 1984 roku.

W tym czasie w części parterowej została otwarta restauracja, która w chwili obecnej słynie w całej okolicy z wyśmienitych potraw, zaspokajających nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Na początku lat 90-tych XX stulecia w Dworku Koper uruchomiona została również galeria sztuki, w której można obejrzeć dzieła dawnych i współczesnych malarzy.

Przy bramie wjazdowej do Dworku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci naszego wielkiego patrioty – Michała Drzymały, który przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w Grabównie. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez mieszkańców powiatu Wyrzyskiego – zlikwidowanego w 1975 roku po reformie administracyjnej państwa polskiego.