Poradnik kolekcjonera
Meble oraz inne przedmioty są świadectwem kultury, epoki, regionu czy kraju, w którym zostały wytworzone. Jak wszystkie przedmioty materialne, poddają się działaniu czasu.
Jak odróżnić antyk oryginalny od podróbki?
To bardzo trudne pytanie. Bywają takie podróbki, że nawet fachowcy mają trudności z ich rozpoznaniem. Dotyczy to głównie przedmiotów wyjątkowych, których na rynku raczej się nie spotyka.
Na początek należy zapoznać się ze stylami obowiązującymi w danych epokach. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Najłatwiej kupić album i zapoznać się, jakimi cechami charakteryzowały się główne style. Renesans, manieryzm, barok, rokoko, klasycyzm, neoklasycyzm, eklektyzm oraz bardziej współczesne: secesja, art déco.
Na naszym rynku najwięcej sprzedaje się i kupuje takie przedmioty, jak: meble, zegary, lampy, obrazy, tkaniny, bibeloty, przedmioty codziennego użytku, a nawet piece!
W ostatnich latach do Polski masowo zostają przywożone meble, zegary, obrazy i inne przedmioty. Głównie z Niemiec, Holandii, Belgii i Francji. Z tych krajów najczęściej przywożone są meble, które produkowano w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia, tzw. meble stylowe. Nierzadko trafiają się meble w stylu orientalnym lub autentycznie orientalne z II połowy XX w. Nie są antykami w naszym rozumieniu i nie powinny osiągać wysokich cen.
Czasem jednak zdarzają się wyjątki...
Takie okazy mają odpowiedni wiek. Wyraźnie widać „ząb czasu” na starym drewnie, nawet po renowacji. Można to sprawdzić zaglądając do środka mebli, oglądając tył, czyli „plecy” mebla, sposoby łączenia lub ich wykonania. Nie powinno tam być gwoździ, wkrętów, sklejek, płyt pilśniowych. Drewno, z którego mebel jest wykonany, nie może być świeże, jasne.
W dawnych epokach zameczki, zawiasy, klucze, a nawet gwoździe, jeśli były używane, różniły się od współczesnych, nawet tych robionych dzisiaj „na stare”. Również szkło było produkowane inaczej niż dziś, dlatego też się różni od nowego. Mebel podrabiany ze starego drewna, może być tak doskonale wykonany, że aż za dobrze! Bez śladów zużycia, bez skazy.
Jeżeli cena takiego przedmiotu będzie wysoka – lepiej poradzić się fachowca.
Pomocna też może okazać się strona dotycząca styli w meblarstwie, aby na nią przejść